ماسک جوشکاری چیست

ماسک جوشکاری جزو پراستفاده‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزاتی است که در جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوشکاری یکی از شغل‌های پرخطر است که برای حفظ سلامتی استفاده از کلاه جوشکاری برای این افراد جزو ضروریات به حساب می‌آید. این روزها معمولاً کمتر جوشکاری می‌توان دید که از این کلاه‌ها استفاده نکند. این کلاه ماسک‌ها از چشم، صورت و گردن شخص محافظت می‌کنند. در واقع آنها شما را از هر گونه سوختگی، پاشش‌های جوش، نورهای ماورا بنفش، مادون قرمز و گرما در امان نگه می‌دارند. اما چرا باید از کلاه ماسک جوشکاری استفاده کرد؟ انواع ماسک جوشکاری چیست و هر کدام چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سوالات تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

در انتهای صفحه ۴ مدل ماسک جوشکاری آروا قرار داده شده است که می توانید با کلیک روی هر مدل، به مشخصات و اطلاعات کامل تر در مورد هر مدل دست پیدا کنید.

ماسک جوشکاری (Welding mask) را چقدر می‌شناسید؟

اگر هیچ گونه آشنایی با ماسک جوشکاری ندارید؛ خوب است بدانید آنها همان کلاه‌هایی هستند که جوشکارها در حین کار به چشم می‌زنند. از این کلاه جوشکاری معمولاً در زمان جوشکاری با قوس الکتریکی، جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ، جوشکاری قوس الکتریکی با گاز تنگستن و … استفاده می‌شود. اگر دقت کرده باشید هر ماسک دارای پنجره کوچکی است که فرد از طریق آن می‌تواند عملکرد خود را ببیند. در بیشتر انواع Welding mask ، این پنجره از شیشه ای رنگی و تیره و یا فیلتری با چگالی متغیر درست شده‌است. در هر صورت نکته مهمی که درباره این کلاه‌ها وجود دارد، استفاده حتمی از آنها است.

اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری چیست؟

برقی زدگی چشم‌ها یکی از مخاطراتی است که در هنگام کارهای جوشکاری ممکن است گریبان گیرتان شود؛ از این رو یکی از دلایل اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری همین موضوع می‌باشد. برقی زدگی چشم به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن قرنیه چشم‌هایتان ملتهب و متورم می‌شود. همچنین از دیگر خطرات این کار، سوختن شبکیه چشم است. اگر از کلاه استفاده نکنید و دچار این عارضه شوید، نابینایی تان حتمی خواهد بود!


بیشتر بخوانید : جوشکاری چیست و چند نوع دارد؟


تمامی این مشکلات از در معرض قرار گرفتن چشم‌ها در برابر اشعه جوشکاری ناشی می‌شود. از طرفی علاوه بر چشم‌هایتان، پوست صورت هم می‌تواند مورد آسیب قرار بگیرد و حالتی مانند آفتاب سوختگی به آن دست بدهد.

اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری چیست

جالب است بدانید پیش از آنکه از این کلاه‌ها استفاده شود، از ماسک‌های صورت و یا عینک‌های خاصی استفاده می‌شده ‌است. با گذشت زمان، افراد در زمینه جوشکاری، اهمیت سلامت چشم، صورت و گردن را بیشتر درک کردند و به فکر استفاده از وسیله افتادند که در برابر همه این خطرات آنها را حفظ کند.

اگر از کلاه جوشکاری استفاده نکنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

مسلماً آسیب‌هایی که عدم استفاده از کلاه ماسک جوشکاری برای شما دربردارد، به موارد بالا ختم نمی‌شود. این کلاه علاوه بر چشم، از سر و گردن شما هم محافظت می‌کند؛ چرا که در معرض مواد مذاب جوشکاری قرار دارند. در نظر داشته باشید، در کنار استفاده از کلاه ماسک جوشکاری از دستکش و پیش بند بلند چرمی نباید غافل شد. اهمیت استفاده از این موارد به قدری بالا است که اگر آنها را فراموش کنید، نه تنها دچار آسیب دیدگی می‌شوید، بلکه ممکن است ادامه زندگی هم برایتان دشوار شود!

اگر از Welding mask استفاده نکنید، باید به‌طور مستقیم با چشم‌های خودتان به اشعه‌های نور تولید شده نگاه کنید؛ از این رو احتمال مبتلا شدن به عارضه‌هایی مانند آب مروارید، مشکلات بینایی و حتی نابینایی بسیار قوی می‌شود. در بهترین حالت، ممکن است دیگر نتوانید به نورهای دیگر مانند نور خورشید نگاه کنید.

همچنین جوشکاری فعالیتی است که با گرما سروکار دارد. در صورت عدم استفاده از کلاه جوشکاری، خودتان را در معرض مشکلاتی مانند سوختگی ابروها و تاول پوستی قرار می‌دهید. اگر مواد مذاب به صورتتان پاشیده شود، یا سوختگی‌های عمیق و جبران ناپذیری مواجه می‌شود. بنابراین، اگر در این زمینه مشغول به کار هستید، انتخاب یک Welding mask با کیفیت باید اولویت شما باشد.

ماسک جوشکاری چه کاری برای شما انجام می‌دهد؟

جوشکاری کردن آهن، سبب تولید دو نوع از امواج رادیویی می‌شود. مورد اول، امواج UV هستند که در نور خورشید هم وجود دارند. مورد دوم، اشعه مادون قرمز است. اگر به مدت طولانی به اشعه UV نزدیک باشید،  احتمال بروز سرطان پوست در شما بسیار بالا می‌رود. از طرفی اشعه مادون قرمز، همان امواجی است که از آن در مایکروویو برای گرم کردن غذا استفاده می‌شود که می‌تواند مشکلات داخلی ایجاد کند.

ماسک جوشکاری، جرقه‌های تولید شده از کار جوشکاری را با استفاده از طلقی که در آن به کار رفته‌است، فیلتر می‌کند. این طلق از ماده ای ساخته شده‌است که اشعه‌های UV و IR را فیلتر می‌کند. از جمله محبوب‌ترین انواع Welding mask ، می‌توان به مدل‌های دستی و اتومات اشاره کرد. ماسک‌های اتوماتیک، به‌طور خودکار، جرقه‌ها و اشعه‌های نور را تشخیص می‌دهند و مقابل چشمان جوشکار را برای محافظت از این اشعه‌ها تیره می‌کنند.

ماسک جوشکاری اتوماتیک

انواع ماسک جوشکاری کدامند؟

به‌طور کلی، معیارهای مختلفی برای انتخاب کلاه ماسک جوشکاری وجود دارد. اما مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد، نکات ایمنی و میزان محافظات کلاه از سلامتی شما است. از این رو بهترین انتخاب آن است که بیشتری تأثیر را در نگهداری شما از خطرات داشته باشد. در ادامه به سوال انواع ماسک جوشکاری چیست پاسخ خواهیم داد. دو نوع از مهمترین انواع Welding mask، دستی و اتوماتیک است. اکنون بیشتر با آنها آشنا می‌شویم:

ماسک جوشکاری دستی چیست؟

ماسک‌های جوشکاری دستی، ساده‌ترین نوع کلاه هستند که به کار گرفتن آنها به گونه ای است که جوشکار دائماً باید از یک دست خود برای نگه داشتن آن در مقابل چشمان استفاده کند. استفاده از ماسک جوشکاری دستی، برای کارهای طولانی مدت پیشنهاد نمی‌شود و به‌طور کلی در مقایسه با این نوع، انتخاب‌های بهتری وجود دارد؛ چرا که معمولاً راحت نیستند.

ماسک جوشکاری اتوماتیک چیست؟

ماسک‌های جوشکاری اتوماتیک، همان‌طور که از نامشان پیدا است، برای تنظیم آن نیازی به دخالت دست جوشکار نمی‌باشد. این کلاه با شناسایی خودکار نور قوس الکتریکی، طلق آن تیره می‌شود و کار محافظت انجام می‌گیرد. این روزها دیگر استفاده از انواع دستی معمول نمی‌باشد و انتخاب کلاه‌های اتوماتیک، بهترین گزینه پیش رویتان است.

خرید ماسک جوشکاری آروا

آروا به عنوان تولید کننده انواع اینورتر های جوشکاری، ۴ مدل ماسک جوشکاری را نیز با کیفیت بسیار بالا تولید می کند. با کلیک کردن روی هر کدام از این محصولات می توانید وارد صفحات اختصاصی آن ها شده و از قیمت و سایر مشخصات این محصولات اطلاعات کامل تری را به دست بیاورید.

به صورت کلی می توان ویژگی های انواع ماسک جوشکاری آروا را در جدول زیر خلاصه کرد.

⚡برند⚡

✅آروا

⚡گارانتی⚡

✅ دارد

⚡سایز لنز⚡

✅چهار در ده (۴*۱۰) سانتیمتر

⚡حالت اتوماتیک⚡

✅دارد

⚡تنظیم سرعت تیره شدن شیشه⚡

✅دارد

⚡تنطیم سرعت روشن شدن شیشه بعد از جوشکاری⚡

✅دارد

⚡تنظیم درجه تیرگی لنز⚡

✅از درجه ۹ تا ۱۳ جهت کاربرد در عملیات مختلف جوشکاری

جمع بندی

در این مطلب در مورد کلاه ماسک جوشکاری چیست حرف زدیم و اهمیت و دلایل استفاده از آن را بیان کردیم. همچنین در مورد خطرات استفاده نکردن از این ابزار آلات ایمنی گفتیم و در آخر انواع این ماسک ها را که ماسک جوشکاری اتوماتیک و ماسک جوشکاری دستی بود معرفی کردیم و موارد استفاده هر کدام از آن ها را نوشتیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در این مورد با ما در زیر همین مطلب در میان بگذارید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *