انواع فرچه سیمی

آیا به یاد دارید اولین بار که از فرچه استفاده کردید چه زمانی بوده است؟ مسلماً اگر خانه دار باشید برای تمیز کردن فرش و یا سطوح دیگر خانه از این وسیله استفاده کرده اید اما اگر جز افرادی باشید که با ابزارآلات مختلف سروکار دارید، از این ابزار هر روز استفاده می کنید. فرچه های سیمی انواع گوناگونی دارد و برای کارهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند ما قصد داریم انواع فرچه سیمی رو معرفی کنیم تا بتوانید با توجه به نیاز و نوع کاربرد، فرچه مورد نظر خود را خریداری کنید.

دانلود مقاله

از انواع پرکاربرد فرچه سیمی می توان به فرچه سیمی سردریلی، فرچه سیمی تخت، فرچه سیمی کاسه ای که شامل دو نوع افشان و بافته می شود، اشاره نمود. هر کدام از این فرچه ها برای مورد خاصی استفاده می شوند که در ادامه تمامی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

فرچه سیمی چیست؟

نام دیگر فرچه سیمی برس سیمی نیز است و به طور کلی می توان گفت ابزاری است که از یک بدنه همراه تعداد زیادی سیم از جنس های مختلف تشکیل شده که گاها بر روی ابزار آلات مختلف نیز نصب می شود تا سرعت کار بیشتر باشد.

جنس سیم فرچه ها

جنس سیم فرچه ها بسیار متنوع است تا با توجه به سختی سطوح از آن ها استفاده کنیم. جنس سیم ها می تواند از انواع زیر باشد.

 • برنج
 • فولاد ضدزنگ
 • فولاد کربن

انواع فرچه سیمی

انواع فرچه سیمی

فرچه سیمی ها انواع گوناگونی دارند. به روش مختلفی دسته بندی می شوند از جمله مواردی که هنگام دسته بندی آن ها اهمیت دارد موارد زیر است.

 • طراحی و شکل بدنه (دیسکی، استوانه ای، کاسه ای، تخت،مسواکی)
 • جنس سیم های استفاده شده
 • شکل سیم ها (صاف، پیچشی) و نحوه اتصال سیم به یکدیگر برای مثال بافته شده، نامنظم، منظم، دورانی

در ادامه انواع فرچه سیمی های پرکاربرد را نام می بریم  و در مورد هر کدام توضیحات کامل می دهیم.

فرچه سیمی سر دریلی

همان طور که از نام این فرچه مشخص است؛ با توجه به سر آن که بر روی آن یک دنباله وجود دارد بر روی ابزار آلاتی هم چون دریل نصب می شود. ابعاد این وسیله کوچک می باشد تا بتوانید برای زنگ زدایی و سنباده کاری در هر مکانی از آن استفاده کنید. این فرچه از تعداد زیاد رشته های نازک فولادی و پرکربن و برنج ساخته شده است.

فرچه سیمی سر دریلی می تواند شکل های متنوعی داشته باشد برای مثال به صورت کاسه و قلمی و…. نیز موجود است. از نوع قلمی برای تمیز کاری درون لوله ها و حفرها استفاده می شود. نوع کاسه ای برای نظافت و شتشوی سطوح مختلف مراکز صنعتی و تجاری کاربرد دارد.

در هنگام خرید فرچه دریلی باید به حساسیت سطح مورد نظر توجه شود تا درجه سختی سیم ها متناسب با سطح مورد نظر باشد.

فرچه سیمی سر فرزی

از این فرچه سیمی زمانی استفاده می شود که قصد داریم آن را به سر دستگاه فرز متصل کنیم.

فرچه سیمی تخت

فرچه سیمی تخت

در این نوع فرچه، سیم ها با یک اندازه واحد و به طور منظم دور تا دور یک دیسک در کنار هم قرار می گیرند تا به صورت تخت باشد. ابعاد این فرچه سیمی بسیار متنوع است و عمده استفاده آن برای براده برداری سطوح مختلف می باشد. نام دیگر این فرچه، بشقابی نیز است زیرا همانند بشقابی است که بر روی آن یک حفره ی دایره ای وجود دارد.

فرچه سیمی کاسه ای

سیم ها در این نوع فرچه به صورت متراکم کنار هم قرار می گیرند و بدنه به شکل کاسه است. انواع فرچه سیمی بر اساس نوع سیم به صورت زیر دسته بندی می شوند.

فرچه سیمی کاسه ای بافته

فرچه سیمی کاسه ای بافته

این نوع فرچه برای جرم گیری، زنگ زدگی و جرم گیری مخصوصا در زمان بعد از جوشکاری مناسب است. جنس سیم ها از فولاد سخت و کربن بالا می باشد و ارتفاع سیم ها عمدتا دو تا سه سانتی متر است.

فرچه سیمی افشان کاسه ای

فرچه سیمی کاسه ای افشان

در این نوع فرچه، سیم ها به هم بافته نشده اند و به صورت آزاد هستند. جنس آن ها از کربن، برنج و استیل می باشد. این فرچه را با توجه به مدل سری نیز می توان بر روی دریل یا فرز نصب کرد.

فرچه تسمه ای

یک تسمه را در نظر بگیرید که بر روی یک طرف یا دو طرف آن سیم های از جنس فولاد و استیل به کار گذاشته شده است. می توان بر روی نوار ها  الیاف های طبیعی و مصنوعی نیز استفاده کرد. نحوه گذاشتن سیم ها و الیاف نیز متفاوت است و به صورت تکه ای، ضربدری و… می باشند.

 فرچه پرداخت کاری

تصور کنید یک سطح بعد از جوشکاری دچار زائده هایی شده است و شما برای تمیز کردن سطح نیاز به برش آن زائده ها دارید. این فرچه معمولا از تعداد زیادی رشته ی باریک و فولادی ساخته شده که می توان بر روی سطوح برش ایجاد کرد و آن زائده را حذف کرد.

فرچه سیمی خورشیدی

پنل های خورشیدی در بسیاری از مکان ها برای تامین و صرفه جویی در مصرف انرژی وجود دارند و شما توسط این فرچه می توانید گرد و غبار موجود در این پنل ها را تمیز کنید. فرچه های خورشیدی به گونه ای طراحی می شوند که متناسب با شرایط آب و هوای گوناگون باشند و همانند خورشید که گرد هستند عمدتا به شکل دیسک یه دایره هستند.

فرچه روتاری

فرچه سیمی روتاری

چرخ ماشین را در نظر بگیرید. فکر کنید در ابعاد مختلف ساخته شود بطوریکه بر روی آن سیم های از جنس فولادی، استیل و حتی پلاستیکی قرار گیرد. نحوه قرارگیری سیم ها نیز می تواند با فاصله یا بهم چسبیده به صورت منظم یا پیچشی باشد.  از این فرچه ها برای نظافت فرش و سطوح استفاده می شود.

فرچه استوانه

فرچه سیمی استوانه ای

تفاوت فرچه استوانه با روتاری در دسته آن ها است فرچه استوانه ای همان فرچه روتاری در سایز کوچکتر است  که یک طرف آن دارای دسته می باشد. همانند فرچه های دستشویی اما به طوریکه سر آن کشیده تر باشد نام دیگر این فرچه سیلندری نیز می باشد و برای پاکسازی ذرات باقیمانده بر روی قطعات مورد استفاده قرار می گیرند. این فرچه ها ضد سایش هستند تا به قطعه اصلی آسیبی وارد نشود.

فرچه مسواکی

فرچه سیمی مسواکی

مسواک را در ابعاد بزرگتر با سیم های ضخیم تر در نظر بگیرید؛ به آن فرچه مسواکی می گویند. دسته آنها می تواند بلند یا کوتاه باشد و طرز قرارگیری سیم ها و جنس آن ها نیز بسیار متنوع است.

فرچه پولیشی

کاربرد فرچه پولیشی برای براق سازی سطوح مختلف است و عمدتا به جای سیم های فلزی و… از الیاف های طبیعی و مصنوعی استفاده می شود.

فرچه برقی

فرچه برقی

هنگام تمیز کردن کف مکان های بزرگ هم چون سالن های همایش و… از این فرچه استفاده می شود که بر روی یک ماشین وصل می شوند زیرا نیروی برق کار را راحت و سریع تر می کند.

کاربرد فرچه سیمی

کاربرد فرچه ها بسیار وسیع است زیرا انواع متنوعی دارند از جمله کاربرد این ابزار موارد زیر است:

 • جرم گیری از تمام سطوح مختلف
 • جرم گیری از ابزار های مختلف
 • از بین بردن اشک جوشکاری که بعد از جوشکاری ایجاد می شود
 • رنگ زدایی از سطوح و اجسام مختلف
 • صیقل دادن سطوح مختلف قبل از رنگ کردن به دلیل افزایش کیفیت رنگ کاری
 • رسوب برداری مکان ها و قطعه های مختلف
 • از بین بردن زنگ زدگی بر روی سطوح فلزی و غیره
 • پرداخت انواع سطوح فلزی و غیر فلزی
 • از بین بردن آلودگی ها کنار معابر و جدول ها، گاردریل ها و ماشین آلات گوناگون
 • برای آماده سازی سطوح مختلف
 • برای سنگ زنی
 • تمیز کردن انواع لوله های آزمایشگاهی
 • قابل استفاده در رستوران ها برای شستشویی انواع ظروف و فر
 • مورد استفاده در کارواش ها برای شستشویی شیشه، سیلندر، بدنه لاستیک
 • مورد استفاده در خانه
 • قابل استفاده در کارگاه و کارخانه ها برای تمیز کردن و آلودگی زدایی ابزار آلات و سطوح مختلف و کف

کاربرد فرچه سیمی

راهنمای خرید فرچه سیمی

برای خرید انواع فرچه سیمی باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. از طریق نمایندگی های آروا در سراسر کشور می توانید انواع فرچه سیمی را با بهترین قیمت خریداری کنید.

 • در ابتدا باید مشخص کنید برای چه کاری می خواهید از فرچه استفاده کنید.
 • بعد از اینکار میزان سختی سطح مورد نظر را تخمین بزنید.
 • سپس بررسی کنید سیم های فرچه به چه شکل و در چه جهتی باشند تا کار مورد نظرتان به نحو احسن انجام می شود.

نکات ایمنی برای وصل فرچه سیمی

شاید تصورتان این باشد که کار با این ابزار بسیار راحت است و نیازی به رعایت نکات ایمنی نمی باشد اما در واقعیت نکات ایمنی همواره باید رعایت شود.

حتما به هنگام کار از دستکش استفاده کنید.

فرچه ها را در مکان های مرطوب و اسیدی نگهداری نکنید.

حتما بعد از اتمام کارتان فرچه سیمی خود را تمیز کنید.

زمان انجام کار فشار دست یا ابزارتان را متناسب با سطح و نوع فرچه تنظیم کنید.

در صورتی که سطوح بسیار سخت است و امکان پرتاب براده ها وجود دارد از از عینک ایمنی و کلاه ایمنی استفاده کنید.

کلام آروا:

شما با خواندن این مقاله انواع فرچه سیمی را شناختید و نکات مربوط به خرید آن را متوجه شدید و حال به راحتی می توانید اقدام به خرید کنید نمایندگی ها ی آروا در سراسر ایران  انواع فرچه سیمی کاسه آروا، فرچه سیمی تخت آروا و سایر مدل ها را دارند. از خصوصیات فرچه سیمی های آروا تراکم استفاده از سیم های مقاوم فولاد با تراکم بالا و گارانتی با مدت مناسب است که  برای جرم گیری، زنگ برداری، زدودن اشک جوشکاری و سایر کار ها مناسب می باشد.


سوالات متداول:

بر روی چه ابزاری می توان فرچه سیمی را نصب کرد؟

با توجه به نوع فرچه سیمی می توانید آن را بر روی مینی فرز ها، دریل ها نصب کنید.

بهترین مدل فرچه سیمی کدام است؟

اینکه بخواهیم به طور دقیق بگوییم کدام فرچه سیمی بهتر است امکان پذیر نیست زیرا هر فرچه سیمی کاربرد مشخصی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *