کمپرسور فندکی چیست

همه ما به نوعی با خودرو سرو کار داریم و گاهی نیز ممکن است برای خودرو مشکلات فنی و غیر فنی پیش بیاید که از جمله آنها می توان به مشکلات مربوط به تایر خودرو اشاره کرد. تایر خودرو زمانی که دچار کم بادی و یا پنچری می شود نیاز به باد دارد که به کمک کمپرسور می توانیم این مشکل را بر طرف کنیم ( مانند باد کردن تایر و یا تنظیم کردن باد لاستیک خودرو). اما گاهی ممکن است در مکان هایی باشیم که هیچ دسترسی به تنظیم باد و آپاراتی نداریم و یا برخی مواقع خودرو به تعمیرات سرپایی نیاز دارد به همین خاطر وجود یک ابزار کاربردی مانند کمپرسور فندکی در داخل خودرو ضروری است. برای اینکه کاربرد این وسیله مورد نیاز را بهتر درک کنیم لازم است در ابتدا بدانیم که کمپرسور فندکی چیست و از آن در چه مواقعی می توان استفاده کرد و اینکه پمپ باد فندکی دارای چه انواعی بوده و از چه ویژگی هایی برخوردار است.

در این مطلب درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد که پمپ باد فندکی چیست و برای شما از صفر تا صد انواع کمپرسور فندکی خواهیم گفت. با آروا همراه باشید تا به صورت کامل و جامع به هر آنچه در باره انواع پمپ باد فندکی ماشین یا همان مینی کمپرسور نیاز داریم به دست آوریم.

کمپرسور چیست؟

گاهی نیاز به وسیله ای است تا به کمک آن بتوانیم در موارد و مواقعی که میخواهیم هوا را فشرده و ذخیره کنیم از آن استفاده کنیم، که این وسیله کمپرسور نام دارد. در واقع می توان گفت که کمپرسور یک ابزار بادی است که با توجه به مکانیزمی که در داخل سیستم خود دارد ابتدا هوای محیط را به داخل محفظه مکش می کند و طبق فرایندی با کمک پیستون و یا پره شروع به فشرده سازی هوا می کند و پس از اینکه هوای دمیده شده به داخل محفظه فشرده شد، در داخل مخزن ذخیره می شود تا در زمانی که مورد نیاز است بتوانیم از این هوای فشرده شده استفاده کنیم.

کمپرسور ها دارای انواع و ظرفیت های مختلف و کاربرد های متفاوتی هستند و امروزه به صورت گسترده در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند که پیشنهاد می شود پیش از خواندن این مطلب و برای کسب اطلاعات کامل و جامع درباره کمپرسور و انواع آن، مقاله کمپرسور چیست را مطالعه نمایید.

کمپرسور فندکی چیست؟

کمپرسور فندکی وسیله ای کوچک، کاربردی و قابل حمل است که از آن برای باد کردن تایر خودرو و تنظیم باد مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برای شما جالب باشد که چرا نام این وسیله را فندکی گذاشته اند، در پاسخ باید بگوییم که با توجه به اینکه این ابزار بادی از قسمت فندک ماشین و یا سر باطری ها تغذیه می شود این گونه نام گذاری شده است. کمپرسور فندکی از انواع کمپرسور های جابجایی مثبت است که با کمک حرکت پیستون در داخل سیلندر، فرایند مکش، فشرده سازی و فشار باد را انجام می دهد. پمپ باد فندکی با توجه به اینکه موتور الکتریکی دارد این قابلیت را به وجود می آورد تا هوای داخل سیلندر ها فشرده شوند و در زمان هایی که خودرو دچار کم بادی و یا پنچری شده به کار آید. کوچک بودن و طراحی متفاوت این ابزار بادی از جمله ویژگی هایی است که کمپرسور فندکی را جزء ابزار های پراستفاده در زمینه تعمیرات سرپایی خودرو کرده است.

پمپ باد فندکی چیست

با توجه به اینکه شرح دادیم کمپرسور فندکی چیست و از آنجایی که پمپ باد فندکی دارای انواع مختلفی است که به وسیله آنها می توان در سریع ترین زمان ممکن کارها را پیش برد. در ادامه این بحث به معرفی انواع کمپرسور باد فندکی، کاربرد های آن، مزایا و معایب و … می پردازیم.

کاربرد پمپ باد فندکی

یکی از دلایلی که باعث می شود تا نسبت به خرید ابزارآلات اقدام کنیم میزان کاربردی است که آن وسیله می تواند داشته باشد. کمپرسور فندکی و انواع کمپرسور باد فندکی از جمله ابزارآلات بادی هستند که در موارد مختلفی کاربرد دارند و از این ابزار کاربردی می توان در مدت زمان کمی به بهترین شکل برای باد کردن وسیله هایی که مورد نیاز است استفاده کنیم. برای درک بهتر این موضوع در زیر به مهم ترین کاربرد های کمپرسور فندکی اشاره می کنیم.

 • تنظیم باد تایر
 • باد کردن لاستیک دوچرخه و موتور
 • باد کردن قایق بادی
 • باد کردن توپ
 • باد کردن تشک های بادی

بهترین کمپرسور باد فندکی ماشین

یکی از سوالات مهم این است که بهترین کمپرسور فندکی ماشین کدام است؟ در جواب باید گفت ابتدا باید ببینیم که به دنبال چه کاربری از پمپ باد فندکی هستیم و از آن در چه مواردی می خواهیم استفاده کنیم. برای مثال ماشین های سواری را می توان با استفاده از کمپرسور های تک سیلندر باد کرد اما ممکن است برای خودرو های سنگین و یا شاسی بلند کمپرسور های تک سیلندر توانایی باد کردن لاستیک را نداشته باشند که در این مواقع بهتر است از دو سیلندر استفاده کرد. از جمله موارد دیگر که در بهترین بودن کمپرسور حائز اهمیت است میزان فشاری است که توسط کمپرسور تولید می شود و هر چقدر این فشار بیشتر باشد در بهترین بودن آن نیز موثر است. استفاده از مواد با بهترین آلیاژ، متریال های روز دنیا، استفاده از تکنولوژی های روز و … همگی به ما کمک میکند تا بهترین کمپرسور فندکی را بشناسیم.

چرا وجود کمپرسور فندکی در ماشین لازم است؟

با توجه به اینکه مکانیزم و کاربرد کمپرسور فندکی برای باد کردن تایر خوردرو است طبیعی به نظر می رسد که این وسیله را در داخل ماشین داشته باشیم. ممکن در است در ساعت هایی از شبانه روی خودرو دچار کم بادی و پنجری شود و ما در اتوبان و یا جاده باشیم و یا اینکه دسترسی به مراکز تنظیم باد و آپاراتی برای ما مشکل باشد، که در این هنگام تنها وسیله ای که می تواند ما را کمک کند وجود یک کمپرسور فندکی است. نکته مهم اینکه اگر شما به صورت مداوم در سفر هستید این وسیله را در خوردو خود همیشه داشته باشید.

انواع کمپرسور فندکی

شناخت انواع کمپرسور فندکی موجب می شود تا بدانیم از هر کدام در چه مکانهایی و چگونه می توان استفاده کرد و اینکه دارای چه مکانیزیمی برای راه اندازی و یا فشرده سازی هوا هستند. کمپرسور از جمله ابزارهایی است که دارای انواع مختلفی است و برای روشن شدن این موضوع به معرفی و توضیح انواع آن می پردازیم تا بتوانیم در پایان درک و شناخت وسیعی از انواع کمپرسور فندکی ماشین به دست آوریم.

پمپ باد فندکی

از انواع کمپرسور است که با برق ۱۲ ولت خودرو کار می کند و نحوه کارکرد آن هم اینگونه است که با کمک یک کابل که به قسمت فندکی خودرو نصب می شود می توان از این ابزار برای ایجاد فشار هوا استفاده کرد. کمپرسور فندکی دارای دو نوع تک سیلندر و دوسیلندر است که برخی از این مدل کمپرسور ها به کابل USB مجهز هستند.

  • کمپرسور فندکی تک سیلندر : این مدل از کمپرسور از وزن کمی برخوردار است و به خاطر اینکه دارای یک سیلندر است فشار باد کمی را می تواند تولید کند و از آن برای باد کردن لاستیک های خودرو و دوچرخه ، توپ و… استفاده می شود.

کمپرسور فندکی تک سیلندر

  • کمپرسور فندکی دو سیلندر: کمپرسور فندکی دو سیلندر به این دلیل که توسط دو سیلندر، هوا را فشرده می کند از قدرت فشار هوای بیشتری برخوردار است و با استفاده از آن در مدت زمان کمتری می توان لاستیک های خودرو را باد کرد.

پمپ باد فندکی دو سیلندر

پمپ باد برقی

کمپرسور باد برقی

همانطور که دانستیم کمپرسور های فندکی دارای مدل های مختلفی هستند که یکی از آنها پمپ باد برقی است که مستقیم به برق ۲۲۰ وات شهری وصل می شود و می توان از آن برای باد کردن وسایل مورد نیاز استفاده کرد. این مدل از کمپرسور نیز دارای دو نوع تک سیلندر و دو سیلندر است.

پمپ باد با کابل اتصال به باطری

این کمپرسور مجهز به کابل اتصال به باطری است که با وصل کردن آن به قسمت مثبت و منفی باطری خودرو می توان از آن استفاده کرد.

کمپرسور فندکی شارژی

در این کمپرسور یک باطری تعبیه شده است که انرژی را در خود ذخیره می کند و در زمان هایی که خودرو خاموش است و یا دسترسی به برق نداریم با کمک جریان انرژی ذخیره شده می توان از این کمپرسور برای تولید فشار هوا و باد استفاده کنیم. کمپرسور های فندکی شارژی مانند دیگر انواع کمپرسور ها دارای دو نوع تک سیلندر و دو سیلندر هستند.

مشخصات و اجزا پمپ باد فندکی چیست

 • درجه یا نشانگر: گیج یا درجه باد به ما نشان می دهد که تا چه مقداری از فشار هوا استفاده کنیم، در واقع درجه های روی گیج میزان فشار خروجی را نشان می دهند.
 • سیلندر: زمانی که هوا توسط سیستم مکنده وارد محفظه می شود توسط سیلندر ها فشرده می شود و در اصل می توان گفت که با حرکت پیستون در داخل سیلندر، هوا در داخل محفظه فشرده سازی می شود.
 • شیلنگ: از شیلنگ برای انتقال هوای فشرده شده استفاده می کنیم و توسط پیچ و یا سوزن های رابط، کار باد کردن لاستیک و … انجام می شود.
 • گیره باطری: در کمپرسور های فندکی که با کمک باطری خوردو کار می کنند گیره هایی دو شاخه وجود دارند که با متصل شدن به قطب مثبت و منفی انرژی لازم برای کمپرسور فندکی را مهیا می کنند.
 • رابط فندکی: به وسیله این رابط، کمپرسور به درگاه فندکی خودرو متصل می شود و با استفاده از برق موجود، انرژی لازم برای هواسازی به وجود می آید.

نحوه عملکرد کمپرسور فندکی

انواع پمپ باد فندکی ماشین

یکی از نکات و موارد مهم نحوه عملکرد در کمپرسور فندکی است. این پمپ باد ها مانند دیگر انواع کمپرسور ها دارای مخزن نیستند که هوا را در مخزن خود ذخیره کنند بلکه نحوه عملکرد آنها به این صورت است که با کمک جریان برق و انرژی باطری می توانیم باد فشرده را در اختیار داشته باشیم یعنی زمانی که دستگاه به منبع تغذیه وصل می شود پیستون ها با حرکت رفت و برگشتی خود هوای فشرده مورد نیاز برای باد کردن تایر را به وجود می آورند و زمانی که دستگاه را از منبع تغذیه جدا می کنیم دیگر هیچ عملکردی ندارد.

نکات مهم و راهنمای خرید کمپرسور فندکی

راهنمای خرید از جمله مواردی است که کاربران به دنبال آن هستند تا بتوانید بهترین اطلاعات را در مورد یک محصول در اختیار داشته باشند تا هنگام خرید آن چیزی را که مدنظر دارند با بالاترین کیفیت و کارایی انتخاب و خرید کنند. برای اینکه بتوانیم در انتخاب خود بسیار دقیق و آگاهانه حرکت کنیم لازم به دانستن نکات و موارد مهمی است که قبل از خرید راهنمای آن در اختیار ما باشد. ما در این بخش با ارائه اطلاعات مهمی کمک می کنیم تا یک خرید و انتخاب درستی در خصوص کمپرسور فندکی داشته باشید. مواردی که در زیر مطرح می شوند از جمله نکات مهم و راهنمای خرید کمپرسور فندکی هستند.

 • حداکثر میزان تولید فشار باد
 • حداکثر زمان کارکرد
 • تعداد سیلندرها
 • لوازم جانبی
 • کابل بلند و مقاوم
 • کیفیت بالای متریال در ساخت کمپرسور

مزایا و ویژگی انواع کمپرسور فندکی

مزیت ها و ویژگی ها همیشه به ما کمک می کند تا در انتخاب ابزارآلات، تصمیم گیری درستی داشته باشیم و برای اینکه بتوانیم یک کمپرسور باد فندکی ایده‌آل را انتخاب کنیم شناخت و بررسی مزایا و ویژگی های آن بسیار مهم است. با توجه به اینکه از این وسیله می توان در موارد مختلفی و برای باد کردن وسایل گوناگون استفاده کرد به همین خاطر به مزیت های مهم انواع کمپرسور فندکی اشاره می کنیم.

 1. وزن مناسب و قابل حمل بودن
 2. دسترسی آسان و استفاده راحت از آن
 3. تامین انرژی و باد مورد نیاز

معایب کمپرسور فندکی ماشین

همه ما می دانیم ابزار هایی که دارای مزایا هستند معایبی هم دارند که به چشم نمی آیند و به راحتی می توان از معایب آن چشم پوشی کرد. پمپ باد فندکی ماشین نیز همانند انواع کمپرسور ها از معایبی برخوردار است که از جمله آن می توان به خراب شدن سیم فندکی آن اشاره کرد.

کلام آروا:

در این مطلب شرح دادیم که کمپرسور فندکی چیست و چه انواعی دارد پس برای اینکه بتوانیم از فشار باد برای باد کردن تایر خوردو، دوچرخه، توپ و … استفاده کنیم نیاز به یک ابزار کاربردی به نام کمپرسور فندکی داریم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در خصوص انواع پمپ باد فندکی ماشین می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز منتشر کنید. (سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند)

۲ دیدگاه

 • سلام روزتون بخیر من برای ماشین سواری خودم بهتره که پمپ فندکی تک سیلندر بخرم یا دو سیلندر؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • درود بر شما
   پمپ باد فندکی دو سیلندر نسبت به تک سیلندر دارای فشار هوای خروجی بیشتر است. با توجه به نوع ماشین و بزرگی تایر ها باید محصول مناسب خود را انتخاب کنید.
   پیشنهاد می کنیم حتما با شرکت آروا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان قبل از خرید ما استفاده کنید تا کارشناسان ما مناسب ترین محصول را به شما معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *