مشخصات دستگاه اینورتر جوشکاری


برای بیان مشخصات دستگاه اینورتر جوشکاری در ابتدا بهتر است که تعریفی از اینورتر ارائه کنیم. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم که اینورتر چیست، می‌توانیم بگوییم که اینورتر یک سیستم الکترونیکی است که ولتاژ را تنظیم کند. وقتی از کلمه اینورتر در زمینه جوشکاری استفاده می‌کنیم. منظورمان این است که اینورتر، منبع تغذیه AC را به ولتاژ کمتر و قابل استفاده‌ای تبدیل می‌کند. به عنوان مثال از منبع تغذیه ۲۴۰ ولت خروجی جریان DC و ۲۰ ولت می‌گیرد.

دستگاه‌ اینورتر جوشکاری از یک سری اجزای الکترونیکی برای تبدیل نیرو استفاده می‌کند برخلاف دستگاه‌های مبتنی بر ترانسفورماتور معمولی که از یک ترانسفورماتور بزرگ برای تنظیم ولتاژ استفاده می‌کنند، اینورتر با افزایش فرکانس منبع تغذیه اولیه از ۵۰HZ به ۲۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰HZ کار می‌کند. این کار با استفاده از سوئیچ‌های الکترونیکی انجام می‌شود که با سرعتی بسیار زیاد در حد ۱ میلیونیم ثانیه روشن و خاموش می‌شوند.

با کنترل منبع تغذیه از این طریق قبل از ورود به ترانسفورماتور می‌توان اندازه ترانسفورماتور را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در این متن به دستگاه اینورتر جوشکاری خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که شما با توجه به چه معیارها و مشخصاتی می‌توانید اینورتر مورد نظر خود را بیابید. در ادامه به پرسش‌های زیر خواهیم پرداخت:

  • متریالی که جوشکاری می‌کنیم، چه ارتباطی به انتخاب نوع دستگاه اینورتر جوشکاری دارد؟
  • موقعیت جوشکاری چه تاثیری در نوع دستگاه اینورتر جوشکاری انتخابی ما می‌گذارد؟
  • چه انواعی از دستگاه اینورتر جوشکاری فلزات وجود دارد؟
دستگاه اینورتر جوشکاری

متریالی که جوشکاری می‌کنیم، چه ارتباطی به انتخاب نوع دستگاه اینورتر جوشکاری دارد؟

هر چند که اینورتر جوشکاری قابل استفاده برای متریال‌های مختلف است، اما اولین نکته‌ای که شما باید به آن دقت کنید. این است که از اینورتر جوشکاری خود برای چه فلزاتی می‌خواهید، استفاده کنید. در ادامه به دسته بندی انواع متریال‌های قابل جوشکاری توسط اینورتر پرداخته‌ایم:

  • فولاد- فولادهای خفیف، کم کربن، فولاد آلیاژی، هاردوکس، آهن فورفوژه، کروم، مولی (Moly)، چدن، منگنز و کورتن
  • آلومینیوم- سری آلیاژ ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰
  • برنج- کارتریج c330، c360
  • طلا- نمرات جواهرات
  • مس- فاقد اکسیژن، سطح سخت، فسفر بدون اکسیداسیون
دستگاه اینورتر جوشکاری آروا

موقعیت جوشکاری چه تاثیری در نوع دستگاه اینورتر جوشکاری انتخابی ما می‌گذارد؟

یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب دستگاه اینورتر جوشکاری، زاویه استفاده از این دستگاه است. جوشکاری‌هایی که بر روی سطوح افقی و صاف می‌شوند با جوشکاری بر روی سطوح عمودی یا زاویه‌دار، تفاوت چشمگیری دارد. سرعت جریان سیم، ترکیب گاز یا مواد شیمیایی دیگر معیارهای مهم هنگام تغییر موقعیت در هنگام کار با دستگاه جوشکاری است. از آنجایی که هر ماده  در زمان جوشکاری و هنگام گرم شدن تغییر شکل می‌دهد، بنابراین جوشکار باید دانش مناسبی در زمینه ایجاد ترکیب مناسب گاز و مواد پرکننده برای ایجاد یک جوش مستحکم و عالی داشته باشد.

چه انواعی از دستگاه اینورتر جوشکاری فلزات وجود دارد؟

تا به امروز سه نوع دستگاه جوشکاری فلز وجود دارد که هر کدام برای کار بر روی انواع مختلفی از متریال ساخته شده‌اند. بسته به این که چه نوع متریالی را جوشکاری می‌کنید، هر دستگاه جوشکاری دارای ویژگی و مزایای متفاوتی است که می‌تواند آن چه شما در جوشکاری انتظار دارید، برآورده کند. در ادامه به این سه نوع دستگاه جوشکاری خواهیم پرداخت:

۱. دستگاه جوشکاری میگ (MIG)

دستگاه جوشکاری میگ به دستگاه جوشکاری گازهای بی اثر فلزی گفته می‌شود که به جوشکاری قوسی فلزی نیز معروف هستند. از این نوع از دستگاه‌ها برای بازه بسیار متفاوتی از کاربردها استفاده می‌شود از جوشکاری برای کارهای امنیتی تا برای کارهای هنری و مجسمه سازی. قوس الکتریکی الکترود، فلز را حرارت می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها با هم ترکیب شوند.

۲. دستگاه جوشکاری (TIG)

جوشکاری گاز بی اثر (TIG) با الکترود تنگستن با دستگاه جوشکاری میگ متفاوت هستند زیرا مانند دستگاه جوشکاری میگ الکترود در جوشکاری ذوب نمی‌شود. در دهه ۳۰ میلادی از این جوشکاری در صنعت هواپیماسازی استفاده می‌شده است. در قرن ۲۱ نیز این کاربرد برای این جوشکاری ادامه پیدا کرده است و از آن در صنعت هواپیما سازی و خودروسازی استفاده می‌شود. ویژگی این نوع جوشکاری این است که پاشش در زمان جوشکاری به وجود نمی‌آید و جوشکاری بسیار دقیق انجام می‌شود.

۳. جوشکاری نقطه‌ای

ورق‌های فلزی که رو به روی هم قرار دارند، می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جوشکاری نقطه‌ای به هم جوش داده شوند. در این روش از طریق دو الکترود که در مقابل هم قرار گرفته‌اند، دو قطعه به هم جوش داده می‌شوند. زمانی که برق فشار قوی از یک الکترود به الکترود دیگر منتقل می‌شود، گرمای حاصل از مایع شدن فلز در قطعه کار و تشکیل جوش کافی است. از آن جایی که جوشکاری نقطه‌ای قابل اطمینان و ساده است به عنوان مصارف تجاری و صنعتی استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

در این متن به موضوع اینورتر جوشکاری پرداختیم و با معرفی اینورتر معیارهای انتخاب اینورتر جوشکاری مناسب را برشمردیم. در واقع اینورتر جوشکاری دستگاهی است که ولتاژ برق را مطابق با نیاز ما تنظیم می‌کند. برای انتخاب اینورتر مناسب باید به معیارهای متفاوتی اندیشید. یکی از این معیارها نوع متریالی است که می‌خواهیم بر روی آن جوشکاری انجام دهیم که متریال‌هایی را در این زمینه برشمردیم. در قسمت بعدی درباره موقعیت جوشکاری حرف زدیم و در قسمت آخر هم درباره انواع مختلف اینورتر جوشکاری حرف زدیم و گفتیم که هر کدام از این انواع چه کاربردهایی در صنایع متخلف دارند. شما می‌توانید دستگاه اینورتر جوشکاری دلخواه خود را از شرکت آروا سفارش دهید. شرکت آروا این دستگاه را با بهترین کیفیت و ۳۰ ماه گارانتی و ۳۰ سال خدمات پس از فروش تولید می کند. برای مشاهده این محصولات اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *