انواع دریل ها را بشناسید !

انواع دریل ها یکی از مهم ترین، کاربردی ترین و پر مصرف ترین ابزار های موجود در بازار می باشند که در سطوح مختلف خانگی و صنعتی و با قطرهای مختلف و قدرت ها متفاوت وجود دارند، وظیفه اصلی این ابزار ایجاد سوراخ با قطر های مختلف در سطوح چوبی، فلزی، سنگی و … می باشد.

همچنین به کمک بعضی از لوازم جانبی دیگر از این ابزار می توان به عنوان سمباده ، پیچ گوشتی و یا حتی دستگاه برش دهنده استفاده نمود .

۴ دسته از انواع دریل ها

  1. دریل های ساده
  2. دریل های چکشی
  3. دریل بتن کن
  4. چکش تخریب ها

این دسته بندی ممکن است بر اساس نوع کاربرد این ابزار در صنعت نیز تغییر نماید ، در قسمت بعدی به توضیح در ارتباط با هر یک از دشته بندی های نام برده شده توضیح داده می شود .

دریل های ساده : این نوع دریل ها عموما دارای قدرت بالایی نیستند و بر روی فلز و چوب مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا این دریل ها فاقد سیستم چکشی هستند و فقط دارای حالت دورانی هستند ، طبقه بندی این نوع دریل ها معمولا در خانواده دریل های خانگی میباشد .

این نوع دریل ها از سه نظام ۶ میلیمتر تا ۳۲ میلیمتر در بازار موجود هستند و توانایی چپ گرد و راست گرد را نیز دارند .

دریل های چکشی : به صورت کلی این نوع دریل مانند همان دریل ساده می باشند با این تفاوت که این نوع دریل دارای سیستم چکشی می باشد

 برای سوراخ بر روی مواد سخت مانند انواع سنگ ها و … مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین از سایر مزیت های این نوع دریل قابلیت آن ها در ایجاد سوراخ هایی با قطر بالا می باشد .

دریل های بتن کن : این نوع دریل ها نیز مانند دو نوع دریل قبلی می باشند با این تفاوت که بر خلاف سیستم محرکه ی آن ها که در اثر درگیری چرخ دنده ها می باشد.

بوسیله ی یک پیستون و رینگ نیروی محرکه چرخش را ایجاد می کند، با توجه به قدرت بالای این سیستم بتن کن ها قابلیت ایجاد سوراخ های بسیار بزرگ و یا ایجاد تخریب بسیار خوبی را داراست .

این نوع ابزار ها عمدتا دارای دو دسته بندی به لحاظ قلم که چهار شیار و پنج شیار است می باشند .

دریل چکش تخریب : این نوع از ابزار ها که به آن ها پیکور نیز می گویند دارای کمترین میزان شباهت به سایر دریل ها می باشد و تنها وظیفه ی آن ها ایجاد کوبش و تخریب در حجم های وسیع می باشد

که این نوع ابزار نیز نیروی محرکه ی خود را از یک سیستم رینگ و پیستون تامین می کند .

در این نوع از ابزار قلم آن به هیچ عنوان حالت دورانی ندارد و تنها به صورت حرکت به جلو و عقب عملیات تخریب را انجام می دهد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *